Przepisy na nalewki domowe

Cytrynówka, wiśniówka, aroniówka - różnorodność nazw i smaków jest nieograniczona. Pewnie już wiadomo o czym mowa... To nalewki, jakże wykwintne trunki o różnych właściwościach.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą propozycją czytelników, którzy dla własnej przyjemności zajmują się wyrobem różnych napojów alkoholowych takich jak wina, nalewki czy likiery oraz poszukują ciekawostek na ich temat oraz nowych przepisów do wypróbowania.KRÓTKA HISTORIA NALEWEK

Wyrób nalewek miał początki już w Starożytności. Pierwsza nalewka była ponoć dziełem ojca medycyny, Hipokratesa. Receptura najstarszej znanej nalewki (czosnkowej) powstała ok. IV-VI w. p.n.e.
Zwano ją "eliksirem młodości" i traktowano jako środek na wszelkie dolegliwości. W VIII wieku n.e. arabscy alchemicy otrzymali pierwszy w historii bimber. Po doprawieniu produktu ziołami i miodem rozpowszechniali go jako aqua vitae. Gdy okazało się, że alkohol wzmacnia lecznicze działanie wielu ziół, zaczęto chorym zapisywać alkoholowe nalewki. Kataloński uczony uważał, że alkohol zasługuje na takie miano, ponieważ "podtrzymuje zdrowie, rozprasza niepotrzebne humory, ożywia serca i konserwuje młodość". Wiele receptur przetrwało do naszych czasów, np. słynny likier Benedyktynka. W Polsce nalewki, czy kordiały (trunki wspomagające serce) zapoczątkowała szlachta, która strasznie się w nich rozkochała. To właśnie w dworach szlacheckich powstawały receptury jakie pijamy również i dzisiaj.
W każdym magnackim, szlacheckim czy mieszczańskim domu wytwarzano nalewki, a przepisy na nie pilnie strzeżono i przekazywano z pokolenia na pokolenie.
Oprócz znanych dzisiaj wiśniówki, śliwkówki, aroniówki, dereniówki czy orzechówki wyrabiano również miody litewskie - mocne , ziołowe nalewki na miodzie z dodatkiem ziół i świeżych lub suszonych owoców.
Staropolska tradycja wytwarzania nalewek przetrwała pomimo wojen i upływu czasu stanowiąc obecnie ciekawą dziedzinę, która niejednokrotnie staje się hobby lub pasją.
Dlatego też poniżej przedstawiamy Państwu kilka ciekawych przepisów, które być może zainspirują i zachęcą do własnych wyrobów :)


"A"

1. NALEWKA AGRESTOWA

Składniki: agrest, spirytus, cukier, olejek migdałowy lub cytrynowy albo esencja ananasowa.
Czas przygotowania: pól roku.


1 kg owoców czerwonego dojrzałego, oczyszczonego z szypułek i ogonków agrestu wsypać do gąsiora szklanego. Wlać 1 1 spirytusu zmieszanego z 1/2 szklanki wody tak, aby alkohol przykrył owoce. Dobrze zamknąć. Korek zalakować lub oblać parafiną. Postawić w słońcu na dwa i pól miesiąca. Po zlaniu nalewki, przefiltrowanej przez bibułę filtracyjną, zasypać owoce 1 kg cukru, aby była mniej słodka lub 1,5 kg jeśli ma być słodsza. Odczekać dwa tygodnie. Oba płyny pomieszać. Postawić w miejscu ocienionym na kwartał. Po tym czasie rozlać do butelek. Do każdej butelki można dodać kroplę olejku migdałowego, cytrynowego lub kilka kropel esencji ananasowej.


2. NALEWKA AGRESTOWA LITEWSKA

Składniki: agrest, spirytus, cukier, rodzynki.
Czas przygotowania: dziewięć miesięcy.


1kg dojrzałego i czysto przebranego agrestu wsypać do gąsiora. Wlać spirytus ponad owoce. Dobrze zamknąć. Postawić na pół roku. Potem scedzić spirytus, filtrując przez flanelę. Rozlać do butelek, kładąc do każdej butelki 2 łyżeczki drobnego cukru i 1 dużą rodzynkę na pół przedartą. Dobrze zakorkować. Odstawić na kwartał. Nalewkę używać jako dodatek do herbaty. Można też, chcąc mieć lepszą nalewkę, po zlaniu z gąsiora przecedzić, przegotować z cukrem, biorąc 15 dkg cukru na 1 1 nalewki. Po przegotowaniu przecedzić przez flanelę, po ostygnięciu rozlać do butelek. Dobrze zakorkować.


3. NALEWKA AKACJOWA

Składniki: miód, cytryna, pomarańcza, spirytus.
Czas przygotowania: pół roku.

Wziąć szklankę akacjowego miodu i podgrzać go w rondelku, aż ściemnieje. Dolać 1,5 szklanki wody. Dodać otartą skórkę z cytryny i pomarańczy. Przedtem owoce dobrze wyszorować i sparzyć wrzątkiem. Zagotować i wyszumować. Ostudzić pod przykryciem. Wlać 1/2 1 spirytusu. Dobrze wymieszać. Wlać do dużej butelki. Dobrze zamknąć. Odstawić na sześć tygodni. Butelką co pewien czas wstrząsać. Po tym czasie dodać sok z cytryny i pomarańczy. Dobrze wymieszać wstrząsając. Odstawić na dwa tygodnie. Po tym czasie zlać nalewkę i przefiltrować przez bibułę filtracyjną. Rozlać do butelek. Dobrze zakorkować. Odstawić na cztery miesiące.


4. AMBROZJA Z PODLASIA

Składniki: orzechy włoskie, śliwki, spirytus, cukier, migdały, wanilia,
rodzynki, rum lub brandy.
Czas przygotowania: pól roku.

3 duże, jeszcze zielone, orzechy włoskie, 5 suszonych śliwek drobno posiekać. Pestki ze śliwek zmiażdżyć tak, aby się nie rozsypały. Wszystkie składniki włożyć do gąsiorka. W szklance wody zagotować 1/2 szklanki cukru. Po wystygnięciu pomieszać z 1 litrem spirytusu i 1/2 szklanki rumu lub brandy. Wlać
do gąsiorka. Dobrze zamknąć. Pozostawić w chłodnym i ciemnym miejscu na trzy miesiące. Po tym czasie przefiltrować przez bibułę filtracyjną. 3 migdały, kawałek laski wanilii i garść rodzynek zalać gorącą wodą. Pozostawić na dobę. Przecedzić przez sitko i płyn wlać do zlanej wcześniej nalewki. Dobrze wymieszać. Gąsiorek dobrze zamknąć. Odstawić na trzy miesiące.


5. NALEWKA ANANASOWA Z CYNAMONEM

Składniki: ananas, wanilia, spirytus, olejek cynamonowy, cukier.
Czas przygotowania: trzy miesiące.

Do gąsiorka włożyć 1/2 kg dużego ananasa pokrojonego w drobną kostkę. Dodać 1 g pokruszonej wanilii. Wlać 1 litr spirytusu, do którego dodano 2 krople olejku cynamonowego. Dobrze zamknąć. Odstawić na szesnaście dni. Po tym czasie spirytus odcedzić, filtrując przez bibułę filtracyjną. Pozostałość dobrze wytłoczyć i zmieszać, po przefiltrowaniu, ze spirytusem. Dodać syrop cukrowy przyjmując 70 g cukru i  szklankę wody na 1 I spirytusu.
Dobrze wymieszać. Dobrze zamknąć. Postawić na dwa tygodnie. Po tym czasie rozlać do butelek. Dobrze zakorkować. Odstawić w ciemne miejsce na dwa i pół miesiąca.


6. NALEWKA ANYŻOWA

Składniki: anyż. kolendra, kwiat muszkatołowy, spirytus, cukier.
Czas przygotowania: dwa miesiące.

8dkg anyżu, 3 dkg kolendry, 2 g kwiatu muszkatołowego dobrze wymieszać. Włożyć do gąsiorka. Wlać 1,5 litra spirytusu wymieszanego z 1,5 litra przegotowanej i ostudzonej wody. W wodzie rozprowadzić wcześniej 3/4 kg cukru. Wszystko wymieszać. Gąsiorek dobrze zamknąć. Postawić w jasnym, ciepłym miejscu na miesiąc. Po tym czasie przefiltrować przez bibułę filtracyjną. Rozlać do butelek. Dobrze zakorkować. Odstawić na miesiąc.


7. NALEWKA ANGIELSKA GORZKA

Składniki: ziele angielskie, pieprz, cytryna, pomarańcze, imbir, cukier, spirytus.
Czas przygotowania: około trzech miesięcy.

Dobrze rozdrobnić 20 ziaren ziela angielskiego i 5 ziaren pieprzu czarnego. Cytrynę i 2 pomarańcze dobrze
wyszorować i sparzyć wrzątkiem. Bardzo cienko obrać. Skórki drobno pokroić. Dodać 3 łyżeczki do herbaty sproszkowanego imbiru. Wsypać 20 dkg cukru. Wszystko dobrze wymieszać. Włożyć do gąsiorka. Wlać 1 1 spirytusu wymieszanego z 1 l przegotowanej i ostudzonej wody. Odstawić w ciepłe miejsce na trzy tygodnie. Po tym czasie nalewkę przecedzić przez bibułę filtracyjną. Rozlać do butelek. Dobrze zakorkować.
Odstawić na dwa miesiące.

8. ANYŻÓWKA

Składniki: anyż, cynamon, goździki sklepowe, cytryna, wódka.
Czas przygotowania: dwa miesiące.

1/4 szklanki anyżu, 1/2 laski cynamonu, 5 goździków i cienko skrojoną skórkę z połowy dobrze umytej i wyparzonej wrzątkiem cytryny włożyć do gąsiorka. Wlać 1 1 wódki 45%. Dobrze zamknąć. Postawić w ciepłym miejscu na miesiąc. Co tydzień mocno gąsiorkiem wstrząsnąć. Po tym czasie zlać nalewkę, filtrując przez bibułę filtracyjną. Rozlać do butelek. Dobrze zakorkować. Odstawić co najmniej na miesiąc.


9. NALEWKA APTEKARSKA

Składniki: cytryny, cukier, mleko, spirytus. Czas przygotowania: miesiąc.

1 kg cytryn dobrze wyszorować i sparzyć gorącą wodą. Cienko obrać ze skórki. Ściąć biały miąższ pokrywający owoce. Cytryny pokroić w cienkie plasterki i usunąć pestki. Włożyć do gąsiorka. Dodać 1 kg cukru, 1 1 mleka i skórkę z dwóch cytryn. Powoli wlać 1 l spirytusu. Dobrze zamknąć. Postawić w chłodnym miejscu na miesiąc. Co kilka dni mocno wstrząsnąć, Po tym czasie przefiltrować przez bibułę filtracyjną. Rozlać do butelek. Dobrze zakorkować.


10. NALEWKA ARONIOWA NA SUCHO

Składniki: aronia, miód, spirytus, wódka.
Czas przygotowania: miesiąc.

Do litrowego słoja typu „twist-off” wlać 1/4 l spirytusu. Spory, kwadratowy kawałek gazy aptecznej położyć na słoju i wcisnąć ją do środka tak, aby gaza nie dotykała spirytusu tylko była około dwa centymetry nad nim. Tak przygotowany woreczek wypełnić suchymi, nie mytymi ale przebranymi i oczyszczonymi owocami aronii. Słój zakręcić zakrętką tak, aby brzegi gazy pozostały na zewnątrz niego. Słój postawić w dowolnym miejscu na trzy tygodnie. Po tym czasie gazę usunąć, a wysuszone i pozbawione soku owoce wyrzucić. Cyrkulacja par spirytusu sprawi, że spirytus w słoju zabarwi się i nabierze aromatu owoców. Wlać 1/4 l wódki 45% najlepiej żytniej. Otrzymana nalewka będzie mocno wytrawna, gorzkawa, o bogatym bukiecie. Gdyby miała być słabsza wówczas należy dodać 1/4 l przegotowanej i ostudzonej wody. Na koniec dodać, w obu wypadkach, łyżkę stołową miodu. Dobrze wymieszać. Rozlać do butelek. Dobrze zakorkować. Odstawić na tydzień."B"1. NALEWKA BABIE LATO

Składniki: śliwki, wanilia, migdały, rodzynki, cukier, spirytus, brandy. Czas przygotowania: około roku.


1/2 kg suszonych śliwek, najlepiej bez pestek, drobno posiekać. 1/2 laski wanilii rozdrobnić. Wanilię, garść migdałów i garść rodzynek dodać do śliwek. Wymieszać. Włożyć do gąsiorka. Zasypać 2 łyżkami stołowymi cukru. Wlać 1/2 L spirytusu. Gąsiorek
dobrze zamknąć. Postawić na dwa tygodnie. Po tym czasie przefiltrować przez bibułę filtracyjną. Wymieszać z 1,5 szklanki przegotowanej, ostudzonej wody zmieszanej z 1/2
szklanki brandy. Rozlać do butelek. Dobrze zakorkować. Odstawić w ciemne i chłodne miejsce na rok.

2. NALEWKA BABSKIE ŁZY


Składniki: piwo porter, cukier, cukier waniliowy, spirytus.
Czas przygotowania: rok.

2 butelki piwa porter zagotować z 1/4 kg cukru i 2 torebkami cukru waniliowego.
Ostudzić tak, aby płyn był letni. Wymieszać z 1/4 L spirytusu. Ostudzić. Rozlać do butelek. Dobrze zakorkować. Odstawić w ciemne miejsce na rok.3. NALEWKA BAKALIOWA

Składniki: figi, rodzynki, chleb świętojański, listki bobkowe, spirytus. Czas przygotowania: około pół roku.

Do pięciolitrowego gąsiora włożyć 1/4 kg suszonych fig pokrojonych w paseczki, 1/4 kg najlepszych, mięsistych rodzynek i 1/4 kg pokruszonego chleba świętojańskiego. Dołożyć
4 listki bobkowe. 2 1 spirytusu rozprowadzić 1 1 przegotowanej wody. Wymieszać.
Wlać do gąsiorka. Dobrze zamknąć. Postawić w miejscu ocienionym na dwa, a nawet trzy tygodnie. Po tym czasie przefiltrować przez bibułę filtracyjną.
Rozlać do butelek. Dobrze zakorkować. Odstawić na pół roku.


4. NALEWKA BISZOF

Składniki: czerwone wino, cukier, cynamon, goździki sklepowe, arak, gorzka
pomarańcza.
Czas przygotowania: tydzień.

W 1 l czerwonego, gronowego, wytrawnego wina rozpuścić 1/3 kg cukru. Wymieszać z 3/4
l araku. Dodać 3 dkg goździków sklepowych, 3 dkg cynamonu, i upieczoną, aż do zrumienienia gorzką pomarańczę. Włożyć do gąsiorka. Dobrze zamknąć. Postawić na dobę. Po tym czasie przecedzić przez płótno. Rozlać do butelek. Dobrze zakorkęwać. Po tygodniu można podawać do stołu, najlepiej do śniadania.5. NALEWKA BORÓWKOWA

Składniki: piołun, borówki czerwone, cukier, wódka.
Czas przygotowania: pół roku.

Zebrać wiosną garść młodych wierzchołków piołunu. Umyć, osuszyć i pokroić bardzo drobno. Włożyć do litrowej butelki. Wlać 1 l wódki 45%. Dobrze zakorkować. Postawić na miesiąc. Po tym czasie przefil- trować przez bibułę filtracyjną. Wlać do butelki. Dobrze zakorkować. Wsypać do gąsiorka 1,5 kg dojrzałych i przebranych owoców czerwonej borówki. Wlać wcześniej przygotowaną nalewką piołunową. Postawić na dwa miesiące. Po tym czasie zlać, przefiltrować przez bibułę. Przygotować syrop cukrowy z 1/2 kg cukru
i szklanki wody. Do każdego 1 l nalewki dodać 70 g syropu. Wymieszać. Rozlać do butelek. Dobrze zakorkować. Odstawić w chłodne miejsce na pięć miesięcy.


6. NALEWKA BRZOSKWINIOWA

Składniki: brzoskwinie, cukier, spirytus. Czas przygotowania: pół roku.

2 l soku wyciśniętego z dojrzałych, zdrowych brzoskwiń zmieszać z 1/2 kg cukru. Dolać
1 l spirytusu. Dodać łyżkę stołową spirytusu czterech korzeni. Odstawić w ciepłe miejsce na dwa tygodnie. Po tym czasie nalewkę zlać, filtrując przez bibułę filtracyjną. Wlać do czystego gąsiora. Dobrze zamknąć. Postawić w piwnicy na pięć miesięcy. Po tym czasie rozlać do butelek. Dobrze zakorkować. Odstawić na dwa tygodnie.

SPIRYTUS CZTERECH KORZENI otrzymuje się, nalewając 1/2 l spirytusu na szczyptę cynamonu, gałki muszkatołowej, goździków sklepowych i wanilii. Po dwóch tygodniach nalewka jest gotowa do użycia.


7. NALEWKA BYCZA KREW

Składniki: buraki, cukier, cytryna, wódka. Czas przygotowania: rok.

Na tarce zetrzeć 1/2 kg młodych buraków ćwikłowych. Razem z sokiem włożyć do gąsiorka. W szklance gorącej wody rozpuścić 1,5 szklanki cukru. Zagotować. Wyszumować. Wystudzić. Syrop cukrowy dodać do buraków. Wymieszać. Po upływie godziny wlać 1 l wódki 45%. Postawić w chłodnym i ciemnym miejsce na kwartał. Zlać nalewkę i dodać wyciśnięty sok z cytryny. Dobrze zamknąć. Postawić w to samo miejsce na sześć miesięcy. Po tym czasie nalewkę zlać i przefiltrować przez bibułę. Rozlać do
butelek. Odstawić na kwartał. Co dwa tygodnie potrząsać butelkami. Nalewka zachowa specyficzny buraczany smak, a w miarę upływu czasu będzie zmieniała kolor na coraz ciemniejszy.


"c"

1. NALEWKA CHERRY BRANDY

Składniki: wiśnie, czereśnie, truskawki, poziomki, spirytus, cukier, kolendra.
Czas przygotowania: co najmniej miesiąc.

Wziąć 2,5 kg dojrzałych, soczystych wiśni i 2,5 kg dojrzałych czereśni. Pozbawić je pestek. Dodać 1/2 kg truskawek i 1/2 kg poziomek. Owoce utrzeć w makutrze drewnianą łyżką. Sok odcedzić w płóciennym woreczku. Na każdy litr soku wziąć 1 1 spirytusu, 10 dkg cukru i 2 g kolendry. Dobrze wymieszać. Włożyć do gąsior- ka. Dobrze zamknąć. Postawić na miesiąc. Po tym czasie przefiltrować przez bibułę filtracyjną. Rozlać do butelek. Dobrze zakorkować. Nalewka jest gotowa do picia, ale czym dłużej postoi, tym będzie lepsza.


2. NALEWKA CYTRYNOWA

Składniki: cytryny, spirytus, cukier. Czas przygotowania: miesiąc.

 
Obrać cieniuteńko 5 cytryn tak, aby nie zostawić na nich białego miąższu. Cytryny powinny być świeże, nie obeschnięte.Przed obieraniem można je na pół godziny włożyć do letniej wody. Wrzucić do gąsior- Jca. Wlać 2 1 spirytusu. Dobrze zamknąć. Postawić na dobę. 1 kg cukru zalać 1 l wody. Zagotować syrop, starannie go szumując. Gdy się kilka razy zagotuje, wlać go do wazy. Gorący zalać powoli nalewką cytrynową, filtrowaną przez bibułę filtracyjną. Skórki wyrzucić. Mieszać przez chwilę, aby się spirytus z cukrem dobrze połączył.Ttzeba zachować następujący porządek: lać spirytus koniecznie do syropu, gdyż postępując odwrotnie nalewka będzie mętna. Filtrować jej nie trzeba, wystarczy tylko rozlać ją w butelki. Dobrze zakorkować. Po dwóch dniach będzie jak kryształ. Odstawić na miesiąc.

3. NALEWKA CYTRYNOWO-POMARAŃCZOWA

Składniki: cytryna, pomarańcza, cukier, wódka, spirytus.Czas przygotowania: dwa miesiące.

Pomarańczę i cytrynę dobrze wyszorować i sparzyć wrzątkiem. Następnie obrać cienko skórki, bez białego miąższu i drobno pokroić. Włożyć do gąsiorka. 1/2 szklanki cukru rozpuścić w 1/2 szklanki gorącej wody. Wlać do pokrojonych skórek. Gąsio- rek dobrze zamknąć. Postawić w ciepłym miejscu na trzy dni. Po tym czasie wlać 2 1 wódki 45%, zmieszanej z 1/2 szklanki spirytusu. Gąsiorek dobrze zamknąć. Postawić na dwa tygodnie. Co dwa dni gąsior- kiem wstrząsnąć. Po tym czasie zlać nalewkę, filtrując przez bibułę filtracyjną. Rozlać do butelek. Dobrze zakorkować. Odstawić na półtora miesiąca.

4. NALEWKA CZARNY KWITNĄCY BEZ

Składniki: czarny bez. cukier, cytryny, spirytus. Czas przygotowania: dwa miesiące.

 
W porze kwitnienia zebrać 50 dużych bal- dachów kwiatu czarnego bzu. Z 1 l wody i 3/4 kg cukru przygotować syrop. Gdyostygnie zalać nim kwiaty włożone do szerokiego naczynia szklanego lub emaliowanego. Kwiaty bzu przełożyć 2 dużymi cytrynami, dobrze wymytymi i sparzonymi wrzątkiem, pokrojonymi w plasterki. Naczynie przykryć gazą. Postawić w ciepłym* i przewiewnym miejscu. Przez tydzień codziennie mieszać drewnianą łyżką, aby nie dopuścić do fermentacji. Po tygodniu sok przelać przez sito wyłożone kilkakrotnie złożoną gazą. Do tak przygotowanego soku dodać 1 l spiiytusu i sok z 2 dużych cytryn. Dobrze wymieszać. Wlać do gąsiorka. Dobrze zamknąć. Postawić w ciemnym miejscu na miesiąc. Co trzy dni energicznie wstrząsnąć. Po tym czasie zlać nalewkę ostrożnie i przefiltrować przez bibułę filtracyjną. Rozlać do butelek. Dobrze zakorkować. Odstawić na trzy tygodnie.

5. NALEWKA CZARNA PORZECZKA

Składniki: czarne porzeczki, goździki, laski wanilii, cynamon, cukier, miód, „listkówka".Czas przygotowania: osiem miesięcy.

 
2 L oczyszczonych z ogonków i szypułek, lekko zmiażdżonych, czarnych porzeczek przełożyć do słoja. Dodać 3 goździki, 2 laski wanilii rozcięte na pół, 1 cm cynamonu. Zalać to 45% wódką ponad owoce. Słój zamknąć i postawić w cieple lub w miejscu słonecznym na dwa miesiące, często słojem wstrząsając. Zlać, a owoce zasypać 2 szklankami cukru z dodatkiem 3 łyżek miodu najlepiej wielokwiatowego i odstawić na tydzień. Gdy cukier się rozpuści, zlać syrop, przefiltrować przez watę. Połączyć z nalewką i dodać „listkówki”. Teraz powinna postać w chłodnym miejscu w butelkach najmniej sześć miesięcy, a najlepiej rok.

6. NALEWKA CZEKOLADOWA

Składniki: kakao, kawa, cukier, wanilia, migdały, spirytus. Czas przygotowania: dwa miesiące.

 1/3 części laski wanilii i 3 gorzkie migdały ubić w moździerzu. Włożyć do gąsiorka. Dodać 10 dkg bardzo dobrego kakao i łyżeczkę zmielonej kawy. Wlać 3/4 l spirytusu. Gąsionek dobrze zamknąć. Postawić na tydzień w ciemnym miejscu. Codziennie wstrząsać gąsiorkiem. Po tygodniu ostrożnie zlać nalewkę i przefiltrować przez bibułę filtracyjną. Na pozostały w gą- siorku osad nalać 1/2 szklanki gorącej wody. Dobrze wymieszać i pozostawić przez pół godziny. Po tym czasie przefiltro- wać przez bibułę. Połączyć z nalewką. 1,5 szklanki wody zagotować z 3/4 kg cukru. Syrop wyszumować. Pomieszać z nalewką. Dobrze zamknąć. Wstrząsnąć. Po tygodniu nalewkę ostrożnie zlać, filtrując przez bibułę. Rozlać do butelek. Dobrze zakorkować. Odstawić w chłodne i ciemne miejsce na półtora miesiąca.

7. NALEWKA CZEREŚNIOWA

Składniki: czereśnie, spirytus, cukier, cytryna lub kwasek cytrynowy.Czas przygotowania: pót roku.

1,5 kg bardzo dojrzałych, jasnych czereśni włożyć do gąsiorka. Wlać 1 l spirytusu, rozprowadzony 1/3 l przegotowanej i ostudzonej wody tak, aby alkohol przykrył owoce. Gąsiorek dobrze zamknąć. Postawić w słonecznym miejscu do późnej jesieni. Zlać ostrożnie, aby nie zmącić nalewki. Na owoce nasypać cukier, licząc na 1 l otrzymanej nalewki 1/2 kg cukru. Postawić w ciepłym miejscu, aż cukier się rozpuści. Następnie powstały płyn zlać i zmieszać z uprzednio uzyskaną nalewką. Ponieważ czereśnie mają mdły smak, dobrze jest do każdego litra nalewki wcisnąć sok z cytryny lub dodać łyżeczkę do herbaty kwasku cytrynowego. Dobrze wymieszać. Rozlać do butelek. Dobrze zakorkować. Odstawić na kwartał.

8. CZEREŚNIOWY LIKIER

Składniki: czereśnie, cukier, spirytus. Czas przygotowania: sześć tygodni.

 2 kg czerwonych, różowych lub białych czereśni z pestkami włożyć do gąsiorka. Wlać 1,5 l spirytusu. Dobrze zamknąć. Postawić w słonecznym miejscu na trzy tygodnie często wstrząsając. Przygotować syrop z 1 kg cukru i 1/4 l wody. Nalewkę zlać. Wymieszać z gorącym syropem. Przykryć płótnem złożonym w kilkoro, aby aromat owocu i moc spirytusu nie ulatniały się, a para nie opadała. Wystudzić. Przelać do gąsiorka. Na czereśnie nasypać 1/2 kg cukru. Dobrze zamknąć. Postawić w ciepłym miejscu, codziennie obracać i wstrząsać, aż do rozpitszczenia się cukru. Gdy się cukier rozpuści, przelać do gąsiorka z nalewką. Wymieszać. Rozlać do butelek. Dobrze zakorkować.

"D"
Brak wzoru z Państwa nalewką?
Nic straconego, wystarczy napisać do nas z prośbą a opracujemy gratis nowy rodzaj naklejki na nalewkę.
Wszelkie prawa do zdjęć i opisów są moją własnością. Kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części oznacza naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawąo ochronie praw autorskich i własności intelektualnej (Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz 170)
Kreator stron internetowych - przetestuj